Na javnom izlaganju studija o utjecaju na okoliš za tri buduća eksploatacijska polja (Duboka Draga, Vid i Vedro), došli su i neki od građana naselja Plano, gdje već ima nekoliko kamenoloma. Građani su objasnili kakve sve probleme ima njihovo naselje zbog postojećih kamenoloma te da ne mogu dopustiti otvaranje novih koji bi im mogli još više ugroziti zdravlje i kvalitetu življenja.
U naselju Plano, prema riječima predsjednice trogirskog MO Milice Pušnik, ima oko dvije tisuće stanovnika, koji godinama žive uz sve nedaće deponija na obližnjem Vučjem brdu i brojnih kamenoloma. Posebno ih boli što ih nitko ništa ne pita, a da se i ne spominje izrada moguće studije o utjecaju takvog okoliša na zdravlje stanovnika.
Sva tri kamenoloma su u skladu s prostorno planskom dokumentacijom Kaštela i županije, kazao je izrađivač studija Goran Pašalić te je naglasio kako su utjecaji buke i prašine u okvirima prihvatljivim u odnosu na stambene kuće. Tako ne misle građani koji tamo žive.
Ivan Šuta iz Muzeja Grada Kaštela upozorio je na brojne povijesne lokalitete u neposrednoj blizini od kojih su neki istraženi, među kojima je najpoznatija Mujina pečina.
– Dosta nam je buke i svega što se događa oko nas i što nas okružuje. Nekoliko kilometara dalje ima državne zemlje pa tražite tamo i maknite se iz našeg mjesta. Sramota je da nas se pri izradi planova nije kontaktiralo, ali nisu ni planovi sveta pisma pa da se ne mogu promijeniti – kazala je Dragica Ivković, stanovnica Planog.
Iz ekoloških udruga reagirali su: Dalma Luketin iz Zelenih Dalmacije i Ivna Bućan iz udruge Lijepa naša, koja je kazala kako bi planirani kamenolomi na 22 ha površine nepovratno zagadili lokacije vinograda i maslinika.
Uz primjedbe građana danih na predložene studije utjecaja na okoliš, gradonačelnik Josip Berket je uputio dopis nadležnom županijskom odjelu da maksimalno uzme u obzir navode građana i poštuju svu potrebnu proceduru.