Europski fondovi su financijski instrumenti za provedbu pojedine javne politike Europske unije u zemljama članicama.
Bespovratna sredstva fondova Europske unije jedan su od mehanizama financiranja projektnih ideja čiji je cilj potaknuti razvoj u gospodarskoj i socijalnoj domeni zemlje kojoj su namijenjena. Europski fondovi su novac europskih građana koji se, sukladno određenim pravilima i procedurama, dodjeljuju raznim korisnicima za provedbu projekata koji trebaju pridonijeti postizanju spomenutih ključnih javnih politika EU.
Europske javne politike donose se za razdoblje od 7 godina te se nazivaju financijskom perspektivom. Trenutno se nalazimo u financijskoj perspektivi 2021.-2027. kojoj je prethodila financijska perspektiva 2014.-2020.
Projekte Grada Kaštela možete pronaći na sljedećim poveznicama:
Programi Unije 2021.-2027.
Programi Unije predstavljaju integrirani niz aktivnosti koje usvaja Europska unija u svrhu promicanja suradnje između država članica u različitim područjima povezanim sa zajedničkim politikama EU.
Pristupanjem Republike Hrvatske Europskoj uniji, 1. srpnja 2013. godine, Republika Hrvatska je dobila pravo punopravnog sudjelovanja u aktivnostima Programa Unije. Sudjelovanje u Programima Unije je od velike je važnosti za Republiku Hrvatsku s obzirom na uključivanje velikog broja tijela državne uprave, javnih institucija, organizacija civilnog društva te privatnih i pravnih osoba u europske projekte i suradnju.
Financijski nadzor ili reviziju provode ili nadziru Europska komisija, OLAF i Europski revizorski sud.
Programi Europske unije jesu akcijski programi osmišljeni ponajprije kao sredstva za postizanje ciljeva koje su postavile Europska unija i njezine države članice na temelju posebnih stavki proračuna EU-a. Svrha im je dati potporu unutarnjim politikama Europske unije, odnosno omogućiti institucijama u zemljama članicama da financiraju svoje projekte za ostvarivanje ciljeva EU politika.
Programi Unije su:
- Carina
- Digitalna Europa
- Erasmus+
- EU snage solidarnosti
- EU za zdravlje
- Fiscalis
- Građani, jednakost, prava i vrijednosti
- Kreativna Europa
- LIFE program
- Mehanizam unije za civilnu zaštitu
- Obzor Europa
- Periklo IV
- Program jedinstvenog tržišta
- Program pravosuđe
- Program unije za borbu protiv prijevara
- Svemirski program unije
Program Konkurentnost i kohezija 2021.-2027.
Program Konkurentnost i kohezija 2021.-2027. (PKK 2021.-2027.) postavlja ciljeve i prioritete za učinkovito korištenje Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) i Kohezijskog fonda (KF) za razdoblje 2021.-2027. Glavni cilj podržanih intervencija je ojačati gospodarstvo, poduprijeti digitalnu i zelenu tranziciju, digitalizacija za građane i poduzeća, poboljšati povezanost i mobilnost u cijeloj Republici Hrvatskoj i ojačati kvalitetu života stanovništva. PKK 2021.-2027. provest će se u okviru Kohezijske politike (KP) Europske unije (EU) kroz cilj ulaganja u radna mjesta i rast, te će pridonijeti ispunjenju ciljeva politike 1 do 4 definiranih u članku 5. Uredbe (EU) 2021/1060 Europskog parlamenta i Vijeća.
PKK 2021.-2027. se temelji na Nacionalnoj razvojnoj strategiji Republike Hrvatske do 2030. (NRS 2030), najvišem aktu strateškog planiranja koji određuje trenutno stanje, razvojne potencijale, viziju, smjernice razvoja, strateške ciljeve i scenarije razvoja. Ulaganja iz EU fondova doprinijet će uravnoteženom regionalnom razvoju. Ulaganja će se osim na cijelo područje RH, usmjeriti i na potpomognuta i brdsko-planinska područja, područja koja prema stupnju razvijenosti zaostaju za nacionalnim prosjekom, koja su jače izložena demografskim izazovima i deprivaciji te područja razvojnih ograničenja i posebnosti.
Raspodjela sredstava prema prioritetima u okviru Programa Konkurentnost i kohezija 2021.-2027.:
Prioritet | Cilj politike | Alokacija (EUR) |
1. Jačanje gospodarstva ulaganjem u istraživanje i inovacije, podupiranjem poslovne konkurentnosti, digitalizacije i razvojem vještina za pametnu specijalizaciju | 1. Pametnija Europa | 1.197.631.697 |
2. Jačanje digitalne povezivosti | 1. Pametnija Europa | 51.750.000 |
3. Promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, prilagodbe na klimatske promjene, sprječavanje rizika, zaštita okoliša i održivosti resursa | 2. Zelenija Europa | 2.081.528.342 |
4. Razvoj održive intermodalne Urbane mobilnosti, kao dio prijelaza na niskougljično gospodarstvo | 2. Zelenija Europa | 213.371.257 |
5. Razvoj održive, pametne i sigurne mobilnosti | 3. Povezanija Europa | 1.010.318.392 |
6. Jačanje zdravstvenog sustava, promicanje socijalnog uključivanja, obrazovanja i cjeloživotnog učenja | 4. Uključiva Europa | 648.432.406 |
UKUPNO: | 5.203.032.094 |
Program Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027.
Europska komisija usvojila je 11. listopada 2022. godine Program Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027., koji će se financirati iz Europskoga socijalnog fonda plus u ukupnoj vrijednosti oko 2,27 milijardi eura.
Program se temelji na Nacionalnoj razvojnoj strategiji RH do 2030. godine (NRS 2030), koja određuje trenutačno stanje, razvojne potencijale, viziju, smjernice razvoja, strateške ciljeve i scenarije razvoja, ali u obzir su uzeta i izvješća i preporuke za Hrvatsku u sklopu Europskog semestra. Također, imajući u vidu specifične okolnosti hrvatskog društva i gospodarstva, nacionalni ciljevi postavljeni su u skladu s ciljevima Europskog stupa socijalnih prava i pridonijet će nacionalnim ciljevima Akcijskog plana za provedbu Europskog stupa socijalnih prava za 2030. godinu.
Programom su predviđena značajna ulaganja u četiri ključna područja:
zapošljavanje,
- obrazovanje,
- socijalno uključivanje te
- zdravstvenu i dugotrajnu skrb.
Četiri ključna područja ulaganja koja će se financirati u sklopu Programa podijeljena su na sljedeće prioritete:
Prioritet 1: P1. Inkluzivno tržište rada i poticanje zapošljavanja
Prioritet 2: P2. Obrazovanje i cjeloživotno učenje
Prioritet 3: P3. Socijalno uključivanje
Prioritet 4: P4. Zdravstvo
Prioritet 5: P5. Zapošljavanje mladih
Prioritet 6: P6. Socijalne inovacije
Prioritet 7: P7. Materijalna deprivacija.
Program definira prioritete, specifične ciljeve, ciljne skupine i prihvatljive aktivnosti za financiranje iz Europskoga socijalnog fonda plus. Više informacija o pojedinim prioritetima dostupne su na poveznici: Što je moguće financirati iz ESF+? – Europski socijalni fond.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, kao Posredničko tijelo razine 1 u strukturi upravljanja i kontrole korištenja Europskoga socijalnog fonda plus u vezi s ciljem „Ulaganje za radna mjesta i rast“, u sklopu Programa Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027., nadležno je za provedbu poziva usmjerenih na ostvarenje specifičnih ciljeva iz dvaju prioriteta, P2. Obrazovanje i cjeloživotno učenje i P5. Zapošljavanje mladih.