RAZMJENA ISKUSTAVA
U organizaciji Centra za regionalne aktivnosti programa prioritetnih akcija PAP/RAC i uz suradnju Javne ustanove RERA za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, a u okviru Projekta njemačko alžirske suradnje organiziran je studijski posjet delegacije Alžira u Gradskoj upravi Kaštela. Povod posjeta je razmjena iskustava u Integralnom upravljanju obalnim područjem (IOUP).
Dogradonačelnica Kaštela Jadranka Matok Bosančić uz gradske pročelnike te Milija Novaka, voditelja projekta iz JU RERA jučer su ugostili alžirsku delegaciju radne skupine za IUOP i to predstavnike ministarstava za upravljanjem obalom Alžira, alžirskih regija i gradova. Uz predstavnike PAP/RAC Dariu Povh Škugor i Veroniqe Evers te iz FGAG-a Martinu Baučić i Anu Grgić među ostalim u posjet je stigao i Raouf Hadj Aissa predstavnik odjela za bioraznolikosti u okviru Ministarstva za očuvanje okoliša i nacionalni predstavnik Integralnog upravljanja obalnog područja za suradnju kroz PAP/RAC.
Naime, Grad Kaštela ima izrađen Plan upravljanja obalnim područjem čiju izradu je vodila i koordinirala razvojna agencija Splitsko-dalmatinske županije RERA u okviru projekta CO-EVOLVE programa Interreg Mediterranean. Upravo taj plan iznesen je gostima kako na radnom sastanku tako i tijekom posjeta kaštelanskim znamenitostima.
– Posebno nam je drago da su predstavnici delegacija iz Alžira i alžirskih ministarstava došli vidjeti primjer dobre prakse. Pokazali smo im što smo i na koji način radili u Obalnom planu i na koji način smo izradili sami Plan upravljanja obalnim područjem za naš grad. Bitno je naglasiti da je ovaj plan prvi primjer plana na lokalnoj razini i našim gostima je jako zanimljiva metodologija izrade Plana – kazao je Mili Novak iz JU RERA.
Podsjetimo, Plan upravljanja obalnim područjem grada Kaštela rezultat je više aktivnosti u sklopu projekta ugovorenog između naručitelja Javne ustanove RERA SDŽ za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije i izvođača Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu. Njegov cilj je održiv razvoj obalnog područja zasnovanog na turizmu s težištem na mjerama zaštite morske obale koja je posebno ugrožena klimatskim promjenama. Plan upravlja obalnim područjem u cijelosti možete pogledati OVDJE.
– Čast nam je da je delegacija iz Alžira inicirala ovaj sastanak gdje dolazi do razmijene iskustava kako kod njih tako i kod nas, jer su sva obalna područja ugrožena klimatskim promjenama. Ali kao što sam istaknula, nisu samo klimatske promjene te koje utječu na okoliš nego i sam čovjek utječe na okoliš. Konkretno kod nas u Kaštelima, koji je priobalni grad, došlo je i do pretjerane izgradnje, do širenja turizma, a nama je cilj da se u budućnosti stvore uvjeti za održivi turizam, za plansku gradnju kako bi se spriječile dugoročne posljedice na okoliš – kazala je dogradonačelnica Jadranka Matok Bosančić.
Kako u Alžiru funkcionira upravljanje obalnim područjem kazao nam je Raouf Hadj Aissa predstavnik odjela za bioraznolikosti u okviru Ministarstva za očuvanje okoliša i nacionalni predstavnik Integralnog upravljanja obalnog područja za suradnju kroz PAP/RAC.
– Obalni plan za grad Kaštela usvojen je od Gradskog vijeća, što je odlično. Međutim, u Alžiru se ovakvi planovi usvajaju od strane interministarske komisije koja je na nacionalnom nivou. Nakon toga izdaje se zakonski dekret kojim oni postaju obvezni zakonom. Grad Kaštela, kao što su i alžirski gradovi je između ekonomskog i održivog razvoja i baš zato Alžir ima nacionalnu strategiju upravljanja obalnim područjima i ovakve regionalne, kao kod vas županijske i lokalne, gradske planove upravljanja obalnim područjima koje sve prolaze kroz interministrasku komisiju postaju zakoni – kazao je.
– Osim toga, imamo i jednu radnu skupinu koja je oformljena od predstavnika svih razina, nacionalne, županijske i lokalne koji su odgovorni za upravljanjem, odnosno odgovorni da prate provedbu planova i strategija i da prate situaciju na terenu. Oni su također zaduženi i za senzibilizaciju predstavnika donositelja odluka, recimo gradskih i županijskih vijećnika, također i nacionalnih članova parlamenta da bi gradili otpornost obala. Imamo i posebnu instituciju koja se bavi senzibilizacijom javnosti i edukacijom koja ima programe, a postoji i obveza uključenja civilnog društva i ne vladinih udruga i onda su one te koje zapravo odrađuju veliki dio posla u senzibilizaciji građana. Izgrađena je cijela mreža i sve je propisano zakonom, institucijama, monitoringom da bi se osigurala provedba – kazao je Raouf Hadj Aissa .
Više na Studijski posjet alžirske…
Tekst: Valerija K. Maglica, Portal grada Kaštela