U prostorijama Muzeja grada Kaštela u dvorcu Vitturi, ovoga četvrtka 11. srpnja, s početkom u 21 sat otvara se izložba Borisa Bućana i Petra Dolića „Dionizijski ples – jedan slikar, jedan kipar“
Dragocjen doprinos ukupnom hrvatskom nacionalnom umjetničkom i baštinskom korpusu svakako je Zbirka Dagmar Meneghello sa oko 5000 djela koju je Dagmar Meneghello počela stvarati od 1967. godine. Brojna su i tematski raznolika djela Borisa Bućana i Petra Dolića u palmižanskoj Zbirci. Muzej grada Kaštela priredio je zajedničku izložbu, u bajkovitom ambijentu kaštela Vitturi, ovih dvaju rasnih umjetnika, Mediteranaca po vokaciji. Naziv izložbe "Dionizijski ples: jedan slikar – jedan kipar" sintagma je koju je "skovala" gospođa Meneghello a koja sažima prirodu djela obaju umjetnika, i to u onom najjednostavnijem poimanju božanstva Dioniza (Bakha), u smislu zanosa i nesputanosti. Toj atmosferi neposrednosti, ujedno i izvoru umjetničke inspiracije, osim prirodnih zatečenosti otoka, pridonosi raskošna flora na otočkom imanju koju obitelj Meneghello obnavlja i njeguje. Veliki broj radova na izložbi inspiriran je otočkim motivima, a mnoga su nastala na Palmižani.
Izuzetno naglašene individualnosti i kritičkog promišljanja umjetničkog i umjetnosti Boris Bućan određenim konceptom kao temom i postupcima dovodi u pitanje kriterije i postulate umjetničke discipline i metijera. Bućanovi radovi transformiraju stvarnost (obične slike realiteta) u vizualnu semiotiku apostrofirajući plošnost kao normu svog slikarskog jezika. Osim semiotičkih značenja, oni istodobno nude ludičku zaigranost i humor propitujući „perspektivu smisla“. Životni prizori transformirani umjetničkim imaginacijama, slični su kod obojice umjetnika po minimalizmu i lapidarnom, iskonskom izričaju . Svojom stvaralačkom imaginacijom, vještinom i znanjem Petar Dolić stvara oblike koji pulsiraju životom iz same jezgre kiparskog materijala. Po svojoj kiparskoj prirodi Dolić je usidren u volumenu; sabitosti forme, jednostavnosti, a grubost obrade postupno biva zamijenjena misaonim tragovima alata koji odaju "ugođenost" majstora i materijala, pa sve do oblih, transparentnih volumena i nježnih vizualno zavodljivih formi koje se mogu beskonačno granati…
Na svečanom otvorenju o umjetnicima će govoriti uvažena povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica Margarita Sveštarov Šimat , autorica niza nadahnutih eseja o slikarskim konceptima Borisa Bućana tiskanih u katalogu. Svakome umjetniku tiskan je opsežan katalog u zajedničkoj nakladi, Muzeja grada Kaštela i Dagmar Meneghello.
Izložba je kulturni sadržaj dostojan i većih urbanih sredina. Raskošno vizualno iskustvo u spomeniku kulture, Kaštelu Vitturi izgrađenom u moru prije više od 500 godina biti će zasigurno kulturni doživljaj za pamćenje.
Kustosica izložbe je Mirela Vujević Duvnjak, muzejska savjetnica, a izložba se može pogledati do 2. kolovoza 2019.