U Splitu, u amfiteatru Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije 26. studenog 2014.g. održana je konferencija o gospodarenju otpadom na području Splitsko-dalmatinske županije.
Povjerenstvo za zaštitu okoliša Grada Kaštela osvrnulo se na održani skup otvorenim pismom koje je upućeno medijima.
Osvrt na konferenciju
– U srijedu, 26. studenog 2014. godine, u amfiteatru Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu, održan je skup nalik na igrokaz, pod nazivom ”Konferencija Gospodarenje otpadom“ kako je nazvan od strane organizatora tj. Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije te nazivom ”Stručnom skupu Gospodarenje otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji” kako je nazvan od strane partnera, Ministarstva zaštite okoliša i prirode. Očito je da se organizator i partner nisu usaglasili ni o temi ni o vrsti skupa. Interesantno je da je „skup“ održan u suradnji (opet) s građevinskim fakultetom koji je na našem podrucju ishodište “brige” za zastitu okolisa i gospodarenje otpadom dugi niz godina.
Sven Müller, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osvrnuo se i na slučaj spaljivanja otpada u Cemexovim tvornicama. Iako o rješenju Ministarstva odlučuje Upravni sud, on smatra da je rješenje ispravno. Premda je po struci diplomirani inženjer građevinarstva daje sebi za pravo prejudicirati odluku Upravnog suda, čime izravno vrši pritisak na pravosuđe. Jako nas je zabrinula i njegova izjava ” Cemex je uložio ozbiljna sredstva, ali oni su privatna firma koja je uložila u poboljšanje svoje proizvodnje. Nadam se da ćemo svjedočiti tome da oni proizvode gorivo iz otpada …” Postavlja se pitanje je li ovo nagovještaj da će spaljivač određivati količinu, vrstu i cijenu otpada određenog za spaljivanje a nama će jedino biti dužnost da sve to uredno skupo plaćamo? Gospodin Müller ovom izjavom svjesno pristaje uz onečišćivaće okoliša. Što se tiče ulaganja Cemexa u „poboljšanje svoje proizvodnje“ (bolje rečeno investiranje u postrojenje za manipulaciju otpadom) Cemex je znao za apsolutno protivljenje lokalne samouprave i zajednice spaljivanju otpada ali je svjesno ušao u poslovni rizik.
Kako bi na području Splitsko-dalmatinske županije jedino centar za gospodarenje otpadom planiran u Lećevici proizvodio ”gorivo iz otpada” ova izjava navodi nas na zaključak da se obavljaju pregovori između Fonda i Cemexa u cilju Cemexovog upravljanja županijskim centrom za gospodarenje otpadom !? Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost bio je i pokrovitelj skupa.
Aleksandra Anić Vučinić, nekadašnja djelatnica Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, predsjednica Hrvatske udruge za gospodarenje otpadom, istaknula je kako javnost mora biti uključena od ranih faza projekta, ali je poručila i ”Javnost ne može reći da ona ne želi na svom području centar ili reciklažno dvorište. Oni mogu tražiti da se stavi dodatni filter, da se mjerenja kakvoće zraka češće provode i mogu davati prijedloge koji će poboljšati sustav”. Nije se referirala na ni jedan pravni propis kojim bi to potvrdila. Nije ni mogla jer ni jedan joj ne daje za pravo. Vjerujemo da je ova njena izjava poslužila u cilju diskreditiranja zakonski utemeljene četiri odluke Gradskog vijeća Grada Kaštela kojim se na teritoriju Grada Kaštela zabranjuje spaljivanje i suspaljivanje ”goriva iz otpada”. Njene izjave navode na zaključak da ova bivša djelatnica Ministarstva zaštite okoliša nije upoznata s Arhuškom konvencijom, načelom supsidijarnosti i drugim zakonima i podzakonskim aktima koji omogućavaju lokalnoj samoupravi zaštitu okoliša s ciljem zaštite zdravlja ljudi. Postavlja se pitanje kakav kadar radi u nadležnom ministarstvu? Gospođa Anić Vučinić je među ostalim i vlasnica tvrtke AAVA savjetovanje d.o.o. koja se bavi savjetovanjem u vezi s poslovanjem i upravljanjem; reklamom i propagandom; sakupljanjem, uvozom i izvozom otpada, prijevozom otpada za potrebe drugih … Udruga za gospodarenje otpadom koju je gospođa Anić Vučinić predstavljala na skupu bila je i pokrovitelj samog skupa. Tvrtka Cemex je ”srebrni sponzor” navedene Udruge, pa je čak i upitno koga je zastupala gospođa Anić Vučinić. Ove činjenice same govore o kakvoj se vrsti „skupa“ radi i koliko je duboka umreženost sudionika, institucija i ”srebrnog sponzora” .
Sandra Tucak Zorić, liječnica, pomoćnica pročelnika za zaštitu okoliša i gospodarenje otpadom Grada Zagreba, direktorica Zagrebačkog centra za gospodarenje otpadom, kazala je kako se spalionice nalaze u centru Londona, Beča, Züricha, na obali Kopenhagena, u Parizu a da studije pokazuju kako nije pronađeno povećanje razine dioksina u krvi onih koji stanuju u blizinama centara za termičku obradu otpada. Liječnica bi trebala štititi zdravlje onih zbog kojih je položila hipokratovu zakletvu i barem s vremena na vrijeme pročitati nešto znanstvene literature o utjecaju spalionica i suspalionica na zdravlje ljudi.
Renato Šarc, iz Instituta za gospodarenja otpadom Sveučilišta Leoben iz Austrije, posebni savjetnik ministra, govorio je o prednostima ”goriva dobivenog iz otpada”. Čak je istakao da su po pitanju onečišćenja okoliša emisijama dioksina i furana veći zagađivači mala kućanstva nego industrija. Naveo je i da nas otpad može grijati, davati nam energiju, kako toplinsku, tako i električnu !? Prije dvije godine, u prosincu, tvrtka Cemex Hrvatska organizirala je studijsko putovanje za novinare!? u Graz i okolicu kako bi ih upoznala sa ”sustavom modernog gospodarenja otpadom”. I upravo je Renato Šarc bio prezenter ”sustava”!
Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa te časopis Kemija u industriji organizirali su tribine ”Zaštita okoliša u Hrvatskoj u procesu pristupanja Europskoj uniji (EU)”. Tribine je potpomogla tj. sponzorala tvrtka Cemex. Upravo je na tako sponzoriranoj tribini Renato Šarc u travnju 2013. godine u Splitu, predavao o mehaničko-biološkoj obradi otpada i njegovom (su)spaljivanju!
Hijerarhija gospodarenja otpadom je odavno poznata i na prvom mjestu uključuje smanjenje količine otpada, ponovnu uporabu, recikliranje, kompostiranje. Spaljivanje se predviđa tek kao predzadnji stupanj. EU postupno zabranjuje spaljivanje njegovim smanjivanjem donoseći različite deklaracije o zabrani spaljivanja uz proklamirane rokove. Predavači su zagovarali spaljivanje ili suspaljivanje otpada, čak pokušavajući uvjeriti javost da nije štetno po okoliš i ljudsko zdravlje. Među predavačima nije bilo ekologa, biologa, kemičara, članova ekoloških udruga… Vjerujemo da su namjerno izostavljeni jer bi se u slučaju sudjelovanja mogli stručno i znanstveno suprotstaviti zagovornicima spaljivanja i suspaljivanja. Skup koji se nazove ”konferencijom” ili ”stručnim skupom” mora uvijek uključiti i raspravu javnosti. Pisanje pitanja na ceduljice i odgovaranje na samo odabrana pitanja bez mogućnosti rasprave, ne mogu se nazvati sudjelovanjem javnosti. To razotkriva slabost argumenata i namjere piromanskog lobija. Ukoliko se htjelo izbjeći sudjelovanje javnosti, tada javnost nije smjela ni biti puštena u dvoranu. Predavači su koristili izraz ”gorivo iz otpada” iako se ne radi o gorivu već o otpadu navedenom u Katalogu otpada kao ”gorivi otpad”. Gorivo se kupuje. Gorivi otpad cementare neće kupovati već će im se plaćati njegovo loženje. Mišljenja smo da se izraz ”gorivo iz otpada” namjerno koristio u cilju obmanjivanja javnosti.
Iz svega navedenog mišljenja smo da se skup odigrao zbog pogodovanja suspaljivanju otpada u cementnoj industriji. Ročište pred Upravnim sudom, vezano za suspaljivanje otpada u cementari, zakazano ja za 30. prosinca ove godine. Mišljenja smo da skup na kojem se čuje samo jedna strana, predstavlja pritisak na pravosuđe.