Bitka kod Lepanta: neka se nikada ne zaboravi – multimedijalno predavanje Ante Grgića

Gradska knjižnica Kaštela organizira predavanje Ante Grgića pod naslovom "Bitka kod Lepanta: neka se nikada ne zaboravi" u četvrtak 22. rujna u 19 sati u Nadbiskupskom kaštelu u Kaštel Sućurcu. Tom prilikom bit će predstavljena maketa bojnog broda sv. Jeronim, autorski rad Ante Grgića. Galija sv. Jeronim sudjelovala je u bitci kod Lepanta, najvećoj pomorskoj bitci ikada, u kojoj je zapadna civilizacija obranjena od osmanlijskih osvajača.

S autorom će razgovarati Renata Dobrić. U glazbenom dijelu programa nastupit će Marin Petković na violini.

Bitka kod Lepanta

Bitka kod Lepanta dogodila se 7. listopada 1571. godine i završila je velikom kršćanskom pobjedom. Tom prilikom su se pomorske snage Svete lige sukobile s Osmanskim Carstvom i zauvijek je uništena osmanska premoć na Sredozemnom moru, čime je spriječen napad na Europu s juga.

Bitka kod Lepanta je ujedno bila i posljednja velika pomorska bitka u kojoj su sudjelovale galije. Naime, u to vrijeme bitke na moru su se vodile pomoću velikih galija s velikim brojem veslača i s velikim brojem naoružanih vojnika. Nakon sudara galija, vojnici su prelazili na neprijateljski brod i borili su se prsa o prsa.

Bitka je trajala nekoliko sati, a završila je premoćnom pobjedom Svete lige. U bitci je sudjelovalo i šest hrvatskih galija s Cresa, Krka, Raba, Šibenika, Trogira i Hvara.

U spomen na ovu slavnu bitku od 7. listopada 1571. u cijelom kršćanskom svijetu slavi se blagdan Gospa od Ružarija ili Gospe od Svete Krunice, a u podne zvone zvona. U starija vremena ovaj blagdan nazivao se Kraljica Pobjede.

Podijeli
Skip to content
Grad Kaštela
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.