Održana informativno – edukativna radionica „ Biorazgradivi otpad u kućanstvu“

01 Biootpad
03 Biootpad
01 Biootpad
03 Biootpad

U organizaciji Grada Kaštela i komunalne tvrtke Zeleno i modro, u prostorijama Vile Nika u Kaštel Starom, održana je informativno-edukativna radionica pod nazivom „Biorazgradivi otpad u kućanstvu“. Cilj radionice bio je upoznati građane s biootpadom i važnosti pravilnog razvrstavanja otpada.

Tvrtka Zeleno i modro započela je podjelu smeđih spremnika za biootpad, a tijekom sljedeće godine planira se organizirano prikupljanje te vrste otpada. Planirano je podijeliti ukupno 4500 spremnika, čime se želi dodatno podići razina svijesti o pravilnom gospodarenju otpadom.

Što je biootpad i zašto ga odvajati?
Biorazgradivi otpad uključuje kuhinjski otpad poput ostataka hrane i vrtni otpad poput uvelog cvijeća i granja. Ovaj otpad čini gotovo trećinu kućnog otpada i vrijedna je sirovina za proizvodnju kvalitetnog komposta. Ispravno odvojen biootpad ne bi smio završiti u miješanom komunalnom otpadu jer time gubi svoj potencijal kao obnovljiv resurs.

Biootpad predstavlja između 30% i 40% ukupne mase komunalnog otpada, ovisno o lokalnim uvjetima, poput prehrambenih navika, klime i životnog standarda. Do sada je u Kaštelima podijeljeno 3500 kućnih kompostera, a 2023. godine nabavljeno je dodatnih 4500 smeđih spremnika za biootpad.

Radionicu je vodila Iva Barun, voditeljica operative tvrtke Zeleno i modro, koja je kazala kako će prikupljanje biootpada na kućnom pragu započeti 2025. godine.

Što smije, a što ne smije u smeđi spremnik?

Dozvoljeno odlagati:

  • Kuhinjski otpad: ostaci voća i povrća, ljuske jaja, talog kave, listovi salate, kelja, kupusa, blitve i slično.
  • Vrtni otpad: uvelo cvijeće, granje, otpalo lišće, trava, živica, zemlja iz lončanica.
  • Male količine ostalog biootpada: kora drveta, piljevina, vrećice čaja, ostaci kruha i peciva.

Nije dozvoljeno odlagati:

  • Tekuće ostatke kuhane hrane, meso, ribu, kosti, kožu, mliječne proizvode, ulja i masti.
  • Ambalažu, gumu, opasni otpad, obojeni ili lakirani drveni otpad.
  • Životinjski izmet, pijesak za životinje, pepeo, biootpad kontaminiran uljem, bojama ili pesticidima.

Građani su pozvani da se pridruže inicijativi kako bi zajedno doprinijeli očuvanju okoliša i smanjenju količine otpada na odlagalištima.

Foto: Andrej Valentić – Portal grada Kaštela

Podijeli
Skip to content