Na web stranici http://www.ipetitions.com/
petition/za_moja_kastela/
pokrenula se peticija protiv djelatnosti gospodarenja otpadom u obližnjim tvornicama tvrtke Cemex na gusto naseljenom području Kaštelanskog zaljeva.
Tvrtka Cemex koja namjerava kupovati, skladištiti i ložiti komunalni otpad (RDF, SRF) u svrhu postizanja zamjenskog goriva na području Kaštela naišla je na protivljenje građana, i peticiju protiv zagađivanja Kaštelanskog zaljeva dosada je potpisalo preko dvije tisuće građana.
Građani Kaštela, Splita, Vranjica, Solina i Trogira upozoravaju kako teški metali, sastojci željezničkih pragova, izazivaju karcinome, mutagenost i hormonalne poremećaje.
– Jednom riječju, to je osuda na smrt. Zaživi li projekt, dogodit će se to unatoč činjenici da je, poučena dugogodišnjim lošim iskustvom sa zagađenjem okoliša u svojoj sredini, kaštelanska javnost burno i s negodovanjem reagirala na samu najavu uvođenja drvnog otpada, uz obvezu smanjenja emisija ugljikova dioksida, kojim Cemex želi osigurati smanjenje korištenja oskudnih izvora fosilnih goriva, umjesto kojih bi se uvela alternativna – istakli su pokretači peticije.
Također su naveli kako u praksi to znači da bi se, prema procjenama, u pećima dviju Cemexovih tvornica godišnje spaljivalo 80.000 tona starih željezničkih pragova, ili deset tona na sat. Pokrenimo se! U suprotnom ćemo udisati zrak bogat kancerogenim teškim metalima, a svi već i predobro znamo kakve su posljedice – zaključuju u pokretači peticije. (Dalmacijanews)
Nakon objave o formiranju web stranice za potpisivanje peticije portalu Dalmacija news obratio se i Cemexov koordinator za odnose s medijima, Branko Mozara.
Priopćenje iz Cemexa:
Nastavno na tekst objavljen na Vašem portalu pod nazivom „Pokrenuta peticija protiv zagađivanja Kaštelanskog zaljeva spaljivanjem komunalnog i opasnog otpada“, ovim putem želimo reagirati na spomenutu temu.
Živimo u demokratskom društvu i bilo koje skupine ljudi svoje interese mogu izražavati i pokretanjem peticija. Međutim, zgroženi smo retorikom koja se stalno može čuti iz krugova organizatora ove peticije. Oni na vrlo neodgovoran način optužuju i manipuliraju činjenicama.
Problematika gospodarenja otpadom nije u Cemexu. Pitanje gospodarenja otpadom je za nekog drugog, a zna se tko je za što odgovoran.
Napominjemo da Cemex poštuje drugačija mišljenja i od početka najave procesa uvođenja zamjenskih goriva u naš tehnološki proces proizvodnje cementa, otvoreni smo za argumentirani i stručni dijalog.
CEMEX je dobio dozvole za korištenje goriva iz otpada kao i drvnog otpada od Ministarstva zaštite okoliša i prirode, poštujući zakonski propisane procedure i ispunjavajući sve propisane obveze.
Studije utjecaja na okoliš pokazale su da će planirani zahvati korištenja goriva iz otpada te drvnog otpada u našim tvornicama biti prihvatljiv za okoliš uz provedbu propisanih mjera zaštite i program praćenja stanja okoliša, što znači da ćemo i dalje provoditi redovita praćenja sukladno propisima. Primjerice samo za tvornicu Sv. Juraj studija za korištenje goriva iz otpada propisala je 54 mjere zaštite okoliša, dok za Sv. Kajo treba ispuniti 60 mjera, te se sukladno tome i ponašamo.
S obzirom da u Hrvatskoj još uvijek nije zaživio sustav održivog gospodarenja otpadom, razumijemo brigu građana jer nisu upoznati s direktivama, zakonima, županijskim planovima gospodarenja otpadom, a time ni hijerarhijom gospodarenja otpadom.
Kada govorimo o gorivu iz otpada, njegovo korištenje u industriji standard je u EU gdje se koristi već više od 20 godina, u skladu je s EU direktivom, najboljim praksama s ciljem smanjenjenja onečišćenja okoliša i u potpunosti je usklađeno sa zakonima Republike Hrvatske. Cementne industrije primjerice u Njemačkoj i Austriji koriste više od 70 posto zamjenskih goriva, štedeći pri tom fosilna goriva i dokazano smanjujući emisije ugljičnog dioksida. Samo unutar EU danas postoji više od 300 cementara koje ovo gorivo koriste već dvadest i više godina.
Pozivamo sve zainteresirane da dođu u bilo koje vrijeme, posjete naše pogone i informiraju se iz prve ruke o proizvodnim procesima u tvornici kao i našem cjelokupnom poslovanju